Proč už nejsou Simpsonovi vtipní?

Co se stalo se seriálem, který bořil tabu?

Co se stalo se seriálem, který poslal do kolen snad každého z nás? Proč už Homerovy hlášky, Bártovy skopičiny, Margino sekýrování a Lízino všeználkovství nejsou to, co byly dříve? Pokusím se vysvětlit, proč se ze seriálu Simpsonovi postupem času stal trapný patvar.

Proč jsme se Simpsonům smáli?

Simpsonovi nám nabídli kritiku současné společnosti – každý může postavy ze seriálu poměrně snadno identifikovat s postavami, které zná z reálného života (fotka Jiřího Paroubka a starosty Quimbyho je dnes snad již legendární). Jako bonus měla skoro každá epizoda nějaké morální ponaučení – to vše spojené dohromady zajímavým dějem, protkané množstvím vtipných situací a hlášek. Všechno to krásně fungoval až do … do kdy?

Kdy to skončilo

Symbolicky označuji jako konec Simpsonů odchod skvělého Homera – Vlastimila Bedrny, kterého v 13. sérii už neuslyšíme. Ovšem nemyslím si, že by to byl důvod, proč Simpsonovi přestali být vtipní.

Proč se to změnilo?

Kdosi mi říkal, že z hrstky lidí, kteří se na Simpsonových podíleli se stalo celé klubko scénáristů, pro které je scénář každého dílu výsledkem několikahodinového brainstormingu – snížení kvality scénáře se při takovéto organizaci dá očekávat. A následky? Všechny díly seriálu po 13. sérii se vyznačují mimo jiné tím, že se v nich mění některé charaktery postav.

Například Homer se stává hloupějším, bezcharakternějším a – jednoduše stává se necitlivým a sobeckým idiotem (na rozdíl od předchozích sérií, kdy jeho pitomost byla tak nějak roztomilá a nikoho neomezovala). Vtipy s ním spojené jsou od 13. série spíše vizuálního charakteru, např. že se někde zasekne nebo odněkud padá, něco opakovaně nechápe apod.

Veliké změny doznala také postava barmana Vočka, který z poťouchlého asociála přesedlal na perverzního voayera, který se neštítí opravdu ničeho. Marge a Lisa v podstatě splynuly v jednu postavu a přestaly v seriálu reprezentovat rozum a logiku – obě se staly pro seriál poměrně nedůležité. Téměř beze změny je podle mého názoru Bart, který byl v podstatě (až na výjimky) postava poměrně jednoduchá a předvídatelná.

Pokus o to, být IN

Po agresivním vpádu seriálů Family Guy a American Dad (které ukázaly, že je možné z kresleného seriálu ještě něco vyždímat) museli Simpsonovi reagovat, respektive přitvrdit. Dalo by se říci, že Simpsonovi jsou nyní vulgárnější, snaží se být za každou cenu aktuální a kontroverzní. To vše na úkor děje, který se stává nezajímavý a jednoduše předvídatelný.

Má smysl Simpsonovi rozebírat?

Proč se zabývat změnami charakteru u postav fiktivní kreslené rodiny? Domnívám se, že Simpsonovi jsou jakýmsi odrazem společnosti. Pokud tomu tak opravdu je, žijeme ve společnosti, dožadující se prostoduché zábavy a kontroverzních šokujících témat. Scénáristé (při snaze udržet si diváky) pouze reaguji na zvýšenou poptávku násilí a kontroverze.