Metallica: All Nightmare Long

Historické pozadí videoklipu

V tomto článku se snažím rozebrat klip All Nightmare Long od Americké heavymetalové skupiny Metallica, která je umístěna na jejich v pořadí devátém albu Death Magnetic. Kdo videoklip viděl, určitě bude souhlasit s tvrzením, že se jedná o velice zajímavý audiovizuální počin. Při pátrání po tom, jak videoklip vznikal, jsem objevil zajímavé skutečnosti.

Inspirace v románu

All Nightmare Long je další skladbu na motivy literární fikce spisovatele H. P. Lovercrafta s názvem Hounds of Tindalos. Metallica Loverfractovy motivy použila i ve svých dvou předchozích skladbách. Konkrétně jsou to Thing that Should Not Be a Call of Ktulu. Videoklip All Nightmare Long režíroval v roce 2008 režisér Robert Schober, který vsadil na narativní styl mockumentary, tedy kombinaci reálných a fiktivních událostí zarámovaných ve formátu dokumentárního filmu. Reálná část klipu se zabývá tzv. „Tunguzskou katastrofou“ z června roku 1908, kdy na území centrální Sibiře dopadl velký asteroid. Na místě dopadu asteroidu se našly stopy neznámých chemických látek. Na této informaci Schober sofistikovaně zakládá alternativní realitu světa zobrazovaného ve videoklipu a pohrává si s myšlenkou „co by se dělo, kdyby se mimozemské látky dostaly na naši planetu“.

Pseudo-dokument

Videoklip je natáčen podobným stylem jako kontroverzní ruský dokument doktora Sergeje S. Brjuchoněnka s názvem Experiments in the Revival of Organisms z roku 1940, který se zabývá výzkumem v oblasti znovu-oživování mrtvých organismů. Podobně jako dokument, i videoklip je opatřen ruskými a anglickými titulky, a také doprovodným slovem (v případě videoklipu textem) komentátora, což mu přidává punc originality.

Provedení

Videoklip je jedinečný mimo jiné svým technologickým zpracováním – režisér se snaží vytvořit dojem časem poškozeného dokumentárního filmu, který obsahuje originálními záznamy z místa dopadu tunguzského meteoritu, jež jsou prokládány špičkovou počítačovou (úvodní a závěrečná část videoklipu) ale i klasickou (prostřední část videoklipu) animací.

Metallica – All Nightmare Long